Zbiory jabłek w Polsce – stan na 2019/2020
Zbiory jabłek w Polsce – stan na 2019/2020
Wiadomości związane z rynkiem jabłek są w tym roku zdecydowanie mniej optymistyczne niż w poprzednim sezonie. Rok 2018 był dla sadowników jednym z bardziej urodzajnych i obfitował w swoisty rekord zebranych owoców. Tegoroczne mniejsze zbiory jabłek nie powinny więc dziwić. Niestety okazuje się, że produkcja jabłek w sezonie 2019/2020 nie będzie słabsza tylko od rekordowego roku 2018, ale również i poprzednich.
Produkcja jabłek i stan faktyczny zbiorów

Zbiór jabłek i ewentualne niskie wyniki  są zależne w olbrzymiej większości od pogody.  Nietrudno jest się więc dziwić, że ten rok nie jest wymarzonym dla sadowników, którzy na co dzień zajmują się uprawą jabłek. Producenci jabłek w Polsce nie mogli mówić o urodzajnym roku i doskonałej aurze – wiosenne przymrozki, późniejsza susza, obfite opady i powodzie skutecznie przeszkodziły w produkcji. 
Zbiory jabłek w 2019 roku będą o 25-44 procent niższe niż w 2018. 
Eksperci przewidują różne wyniki. Główny Urząd Statystyczny szacuje wyższy, pozytywnie zakładający wynik 3 milionów ton jabłek w obecnym sezonie. 
Nieco inaczej przewiduje Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek (WAPA), które powołuje się na wynik o 300 tysięcy ton niższy – 2,7 miliona ton. Według wspomnianego już WAPA wynik zbioru jabłek w 2019r. będzie najniższy od 2011 roku. 
Ta informacja na pewno nie ucieszy konsumentów – ceny jabłek z pewnością ulegną zmianie, a niewielka ich ilość sugeruje raczej spory wzrost cen.


Straty plantatorów i ceny jabłek

Plantatorzy jabłek mogli stracić w tym roku nawet 40 procent potencjalnych zbiorów. Poprzedni sezon dał plony o aż 30 procent wyższe niż w roku normalnym, dlatego ceny jabłek były wyjątkowo zaniżone. 
Ceny owoców zmienią się na niekorzyść klientów i wyniosą jakieś 80 procent więcej niż w zeszłym roku. Taki wynik ma zrekompensować duże straty producentów jabłek.
Inne odłamy upraw również nie spotkają się z progresem. Wyniki zbiorów niektórych owoców i warzyw będą obniżone o nawet 25-30 procent. Do tego typu zbiorów należą zbiory cebuli.
Podobnie sytuacja wygląda w kwestii owoców – zbiory wiśni i czereśni również będą w tym roku niższe niż w latach poprzednich.  Również producenci truskawek nie będą zadowoleni ze względu na liczne opady deszczu.


Zbiory jabłek w Europie

Warto wspomnieć o tym, że zbiory jabłek będą wyjątkowo niskie nie tylko dla polskich sadowników. Niemcy, które są jednym z większych producentów jabłek, prawdopodobnie odniosą spadek w produkcji o aż 181 tysięcy ton, co stanowi wysokie 17 procent. 
Rynek jabłek przewiduje również mniejsze, ale zauważalne spadki w innych krajach takich jak Włochy, jeden z najważniejszych konkurentów Polski w kwestii produkcji tych owoców, ma odnieść około 3 procent straty. Choć brzmi to jak marginalny regres, to w rzeczywistości wynosi aż 69 tysięcy ton jabłek. 
Badaniem WAPA zostało objęte 21 krajów będących członkami Unii Europejskiej. Uśrednione wyniki dla wszystkich tych krajów wskazują na ogólny spadek w postaci aż 10,6 miliona ton czyli o 20 procent.
 


Numer telefonu
535-285-005
Lokalizacja
Warszawa / okolice